Projektory

Jak dobrać projektor?

 

Projektory są dostępne w wielu typach, kształtach, markach i cenach.

Dopasowanie odpowiedniego modelu do potrzeb i możliwości jest, jak w przypadku innych narzędzi pracy i zabawy, bardzo istotny dla uzyskania satysfakcji z zakupu.

Odpowiedni projektor może w znacznym stopniu poprawić produktywność i pozytywnie wpłynąć na kreatywność.

 

Aby wybrać projektor odpowiedni dla siebie, należy określić swoje potrzeby i ograniczenia.

Poniżej znajdą Państwo kilka pytań, na które należy sobie odpowiedzieć żeby dobrać odpowiedni sprzęt:

 

Dlaczego projektor?

Projektor jest stworzony w jednym celu – ma rzucać (odwzorowywać) określony obraz/rysunek na powierzchni roboczej, aby go odrysować, wyskalować i sprawdzić jak będzie się komponował w docelowym miejscu. To pozwala artyście lub projektantowi niezwykle szybko i dokładnie sprawdzić, dopasować i nanieść określoną kompozycję przy zachowaniu pełnej kontroli i swobody wprowadzania zmian.

Rzucany obraz może być odwzorowany dokładnie, lub być wykorzystany jedynie do dobrania proporcji czy tła ostatecznej kompozycji. Projektory są wykorzystywane już od tysiąca lat pozwalając artystom być bardziej produktywnymi, efektywnymi i kreatywnymi.

 

Jak dużo chcę/mogę wydać na projektor?

Czy chcę rzucać obraz na powierzchnie poziome (blat stołu/biurka, sufit, podłoga), na powierzchnie pionowe (ściana, sztaluga itp.) czy jedno i drugie?

Jakie będą najczęściej wymiary oryginalnych obrazów, które chcę odwzorowywać?

Czy chcę mieć możliwość powiększania, pomniejszania czy jedno i drugie?

Do jakich wymiarów chcę zmniejszać i/lub powiększać?

Czy potrzebuję stacjonarnego (do użytku w domu, pracowni), czy przenośnego sprzętu (praca w różnych miejscach – np. u klientów)?

Jakie warunki oświetleniowe są w miejscach, w których chcę korzystać z projektora?

Jeśli nie będzie można wyłączyć świateł lub pomieszczenie ma okna, to czy będę w stanie je zaciemnić?

Jakie są najmniejsze wymiary pomieszczenia/pomieszczeń, w których będę używać projektora? (powiększenie zależy od odległości projektora od powierzchni na którą rzucany jest obraz)

 

Dzięki odpowiedziom na powyższe pytania, będziemy mogli bardziej świadomie przeglądać oferty dostępnych projektorów i dopasować wybór do własnych potrzeb i możliwości.

Jeśli na naszej stronie nie znajdą Państwo modelu, którego szukacie, prosimy o zapoznanie się z pełną ofertą Atograph na stronie http://www.artograph.com/projectors/ i skontaktowanie się z nami w tej sprawie.

 

Dodatkowe informacje, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

 

Wielkość wzoru/obrazu, który chcielibyśmy rzucać – radzimy dobrać sprzęt tak, aby pozwalał na swobodną pracę z najszczęśniejszej stosowaną przez nas wielkością oryginalnego obrazu, a nie starać się za wszelką cenę znaleźć taki, który pozwoli nam na pracę z największymi, ponieważ im większa powierzchnia czytnika, tym projektor będzie większy i droższy, a ze zbyt dużym oryginałem można poradzić sobie w inny sposób. Często najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze pomniejszenie oryginalnego obrazu (np. przez zeskanowanie i wydrukowanie w mniejszej skali czy też wykonanie pomniejszonej kserokopii), lub praca osobno nad poszczególnymi sekcjami oryginału. Największe dostępne na rynku projektory mają powierzchnie czytnika wielkości ok 25x25 cm.

 

Lampa.

Projektory mogą mieć różne typy lamp,  w tym żarowe, fluorescencyjne i halogenowe.

- Lampy żarowe są podobne do tych domowego użytku, ale mają większą moc i dostarczają dobrej jakości światło. Nie są tak jasne jak halogenowe, ale rzucają doskonale obraz, są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne w specjalistycznych sklepach.

Projektory Artograph, w których użyte są lampy żarowe: Designer, DesignMaster, Prism i Super Prism. (wszystkie wymienione, ale w wersji innej niż na 220V)

- Lampy fluorescencyjne są często stosowane wymiennie z żarowymi. Dostarczają zimniejsze światło, są trwalsze i bardziej energooszczędne. Są idealne do mniejszych projektorów, ale zwykle nie dają jasności wystarczającej większym projektorom.

W ofercie Arograph lampy fluorescencyjne występują w Tracer i Tracer Jr.

- Lampy Halogenowe oferują bardzo jasne białe światło, pozwalające doskonale odwzorować fotografie i/lub złożone obrazy. Mają świetne parametry, ale są dość drogie i najczęściej dostępne tylko w sieci dystrybucyjnej producenta. Przy zakupie projektora z lampą halogenową, powinniśmy zapytać o dostępność i koszt zapasowej żarówki. Jeśli chcemy używać projektora w celach zawodowych, najlepiej jest zakupić od razu jedną zapasową lampę ze względu na czas jaki może upłynąć od zużycia się starej, do zakupu nowej. Dwie ważne uwagi dotyczące lamp halogenowych: NIE NALEŻY potrząsać projektorem, kiedy jest używany, lub lampa wciąż jest gorąca i NIE NALEŻY dotykać lampy rękoma. To może spowodować wybuch żarówki lub znacznie skrócić jej żywotność.

W ofercie Arograph lampy halogenowe występują w MC 250 Professional Projector, a także wszystkie oprócz Tracer, Tracer Jr i LED300, w wersji na 220V.

 

Obiektyw.

Obiektyw to najważniejsza z podstawowych części projektora. Ogólnie mówiąc, z im większej ilości elementów się składa, tym daje lepszy obraz i więcej kosztuje. Jeśli mamy wybór, lepiej jest kupić projektor z obiektywem złożonym z większej ilości elementów, ale najważniejsze jest to, aby obiektyw był szlifowany i zaprojektowana specjalnie dla danego typu projektora. Wszystkie projektory Artograph mają szlifowane obiektywy zaprojektowane specjalnie dla poszczególnych modeli.

 

Lustro.

Zaleca się, aby wybierać projektory, które mają lustra z powłoką lustrzaną od frontu (w przeciwieństwie do tej umieszczanej po przeciwnej stronie tafli szkła). Powłoka od frontu daje ostrzejsze i jaśniejsze odbicie.

Wszystkie projektory Artograph mają lustra z powłokami od frontu.

 

Powyższe informacje w znacznym stopniu powinny ułatwić Państwu poszukiwania, dzięki temu, że będą Państwo wiedzieć na co zwracać uwagę i jakie pytania zadawać sprzedawcom.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie wątpliwości prosimy o kontakt.